Gezinimi atla

5 eksenli teknoloji

Bir ölçüm devrimi

Renishaw’un 5 eksenli teknolojisi, klasik tarama metotlarından farklı olarak, son derece yüksek tarama hızlarında tezgahta oluşacak dinamik hataları en aza indirmek için, CMM ve kafa eksenlerinin eş zamanlı hareketini kullanır.

5 eksenli ölçüm nedir?

Gelişmiş kafa, sensör ve kontrol teknolojisini esas alan Renishaw'un 5 eksenli ölçüm teknolojisi eşi görülmemiş ölçüm hızı ve esnekliği sunar. Aynı zamanda hız yüzünden klasik tekniklerin yapısında bulunan hassasiyetten ödün verilmesini engeller. Ölçüm verimliliğini arttırır, teslim sürelerini en aza indirir ve üreticilerin ürünlerinin kalitelerinden daha çok memnun olmalarını sağlar.

Açı ayarlı kafaları veya sabit probları esas alan sistemlerin aksine 5 eksenli hareket, prob ucunun karmaşık bileşenlerin etrafında, prob ucu değiştirmek veya kafa açısını ayarlamak için yüzeyden ayrılmak zorunda kalmadan, sürekli bir yol izlemesini mümkün kılar. CMM ve kafa hareketini senkronize eden kontrolör algoritmaları optimum bir uç yolu oluşturur ve CMM dinamik hatalarını en aza indirir.

5 eksenli ölçüm teknolojisi amblemi

5 eksenli ölçüm teknolojisi açıklaması

CMM, yüzey verilerini elde etmek için, standart ölçüm metodlarında gerekli tüm hareketleri gerçekleştirir. Hızlanma tezgah yapısında, sıra ile ölçüm hataları oluşturacak eylemsizlik sapmalarına neden olur.

Ölçüm sistemleri üreticileri bu tür dinamik hataları azaltan teknikler geliştirmek için yıllarını harcamışlardır, ancak tezgahlar ve servo sistem sağlamlığı tarafından uygulanan bir üst hız limiti vardır, ve bu noktadan sonra ölçümler güvenilirlik ile alınamaz.

5 eksenli ölçüm teknolojisi, ölçüm yaparken iki dairesel eksende hareket eden döner bir kafa kullanarak bu limitleri kaldırmaktadır. Bu durum CMM'in en iyiyi yapması için tasarlandığı şeyi - ölçüm yaparken tek bir vektörde sabit bir hız ile hareket etmek - gerçekleştirmesine imkan verir. Kafa, önemli ölçüde daha iyi bant genişliği ile CMM'den çok daha hafif ve daha dinamik olduğu için, parça geometrisindeki değişimleri zararlı dinamik hatalara meydan vermeksizin, hızlı bir şekilde izlemeyi mümkün kılarak, çok daha hızlı yüzey hızları ve dolayısı ile çok daha kısa ölçüm çevrimleri sağlar.

3 eksenli ve 5 eksenli ölçümün verimlilik karşılaştırması çalışmaları

Tarama - uçak motoru türbin kanadı

Verimlilikte %922 oranında artış

REVO beş eksenli tarama kafasıyla türbin kanadı kontrolü

Kanatçıklı diskler ("türbin kanadı - blisk" olarak bilinir) olağanüstü erişim zorluğu sergiler ve klasik yollarla taranırken sayısız kafa açısı gerektirir.

Renishaw'un 5 eksenli ölçümü, pervane kesitlerinin, yüzeylerinin ve dip profillerinin sürekli taranması aracılığıyla çevrim sürelerini önemli ölçüde azaltır.

Uçak motoru türbin kanadı verimlilik çalışması grafiği Ölçümler

 • Kanat başına 9 enine tarama, 8 boyuna tarama ve 2 dip profili taraması
 • Dairesel halka profilinin taranması

Önce

 • 10 mm/saniye hızda 3 eksenli tarama ile ölçüm süresi;
  1 kanat = 46 dakika, 29 kanadın tamamı = 22 saat 14 dakika

Sonra

 • 200 mm/saniye hızda REVO ile ölçüm süresi; 1 kanat = 4 dakika 30 saniye, 29 kanadın tamamı = 2 saat 10.5 dakika

%922 verimlilik artışı

Tarama - silindir kafa

Verimlilikte %690 oranında artış

REVO beş eksenli tarama kafasıyla silindir kafası ölçümü

Valf yatağı ve kılavuz ölçümü, bir otomotiv silindir kafasındaki en zorlu ölçüm işlemlerinden biridir. REVO kafası bir sarmal tarama kullanarak, yükseklik, çap, yatak genişliği ve formun belirlenebileceği, binlerce veri noktası toplar.

Silindir kafası verimlilik çalışması grafiği Ölçümler

 • 12 valf yatağı
 • 12 valf kılavuzu

Önce

 • 15 mm/saniye hızda 3-eksenli tarama ile ölçüm süresi
  = 29 dakika 13 saniye

Sonra

 • 400 mm/saniye ve 50 mm/saniye hızda REVO ile ölçüm süresi = 3 dakika 42 saniye

%690 verimlilik artışı

Temasla tetiklemeli vana bloğu ölçümü karşılaştırması - PH20'ye karşı klasik motorlu açı ayarlı kafa

Verimlilikte %300 oranında artış

Parça ile PH20
Bir valf bloğunu klasik bir motorlu açı ayarlı kafa ile ölçtük. Aynı CMM'e bir PH20 taktık ve aynı parça üzerinde, aynı sayıda nokta alarak, aynı öğeleri ölçtük. CMM hız ve hızlanma ayarları aynı tutulmuştur.

Ölçümler

 • 8 delik ölçüldü

Önce

 • 3 eksenli motorlu açı ayarlı kafa ile ölçüm süresi = 1 dakika 52 saniye

Sonra

 • PH20 5 eksenli temasla tetiklemeli prob kafası ile ölçüm süresi = 37 saniye

Ölçüm prosesi için %300 verimlilik artışı

Kalibrasyon

 • Önce: 1 uç, 8 pozisyon 4 dakika
 • 1 uç, tüm pozisyonlar için gerekli kalibrasyon, 2 dakika 30 saniye

Kalibrasyon prosesi için %37.5 verimlilik artışı

5 eksenli ölçüm sistemleri